Opel Corsa B 1.4 8 valf Egr Valfi Delphi

Opel Corsa B 1.4 8 valf Egr Valfi Delphi

Fiyat : 235.00


 Corsa B 93-2000 Orj Delphi Egr Valfi

 
Opel Corsa model otomobillerinizde her türlü yedek parça temini yapılır. Opel Corsa oto yedek parçasına ihtiyacınız varsa firmamızla irtibata geçerek uygun fiyatlardan ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.
 
Egr Valfi Nedir?
 
Egr valfi İngilizce Exhaust Gas Resirculation Valve demektir. Türkçe karşılığı ise egzoz gazı çevrimi anlamına gelmektedir.
 
Egr valfinin amacı motor yanma odalarındaki sıcaklık 900-1000 dereceleri (bu marka ve modele göre değişiklik gösterir her motorda aynı değildir) geçtiğinde yanma odasındaki patlama sonrasında kimyasal reaksiyon geçiren yakıt hava karışımı reaksiyon sonrasında nitorjen oksit gazları açığa çıkartır. Nitrojenoksit gazı üretimi çevre sağlığı açısından istenmeyen bir durum olduğundan motor üreticileri motorlarına avrupa emisyon standartları kurumundan onay alabilmek için motorlarına bu sistemi entegre ederler.
 
EGR Valfi Nedir Nasıl Çalışır?
 
EGR (Egzoz Gazı Resirkülasyonu) Sistemi:
 
İçten yanmalı motorlardan atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx lerdir. Bu kirletici oranlan H/Y oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığının artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı olduğundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır.
 
Motorlarda NOx (nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır. Birinci yol katalitik konvertör kullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak. Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüşüm- EGR) ile sağlanır.
 
H/Y oranı 15/1 oranına getirildiği zaman nitrojenin oksitlenmesi daha da artmaktadır ve NOx oranında büyük bir artış görülmektedir. H/Y oranını 18/1 veya 20/1 seviyelerinde tuttuğumuz zaman yanma sonu sıcaklığı düştüğü için NOx miktarında da düşme meydana gelmektedir. Öte yandan karışım oranının fakirleşmesinden dolayı da motor performansında büyük bir düşme meydana gelmektedir. Silindir içine giren havanın içeriğindeki gazlar: %75.5 Nitrojen ve %23 ise oksijenden oluşmaktadır. Bu iki element normal koşullarda tehlike arz etmez iken yüksek sıcaklıklarda birleşerek NOx gazını oluşturmaktadır. Bu iki elementin silindir içinde birleşmesi 1370 °C’de olmaktadır. Bu yanma sonundaki sıcaklığı düşürmek amacıyla bir metot uygulanmaktadır. Yanma odası içerisindeki egzoz gazları ile seyreltilmesi sonucu yanma sonu sıcaklıkları, dolayısıyla üretilen NOx miktarı düşmektedir(3).
 
Uygulanan bu metotta karışım içine bir miktar egzoz gazı verilerek yanmayı biraz olsun kötüleştirerek yanma sonu sıcaklığını düşürmek suretiyle NOx miktarını düşürülmektedir. Motor dizaynına bağlı olarak emme manifolduna giren egzoz gaz miktarı %6 ile %13 arasında değişir. Benzinli motorlarda, egzoz gazı geri dolaşımı yanma odasına emilen toplam dolgunun %10’u düzeyinde olduğunda. NOx emisyonu % 50- 60 kadar azalmaktadır (3). Zengin H/Y karışımını seyreltmek amacıyla N2, su buharı ve CO2 gazı silindir içerisine emdirilerek yanma sonunda egzoz gazlarının emisyonları azaltılmaktadır. Benzin motorunda bu yöntemin, yakıtın daha hızlı buharlaşarak karışımın oluşmasını hızlandırma ve tutuşmaya hazırlama gibi bir faydası vardır.
 
EGR Valfi Temizliği
 
Görevi yanmamış oksijeni eksoz gazından ayrıştırıp tekrar motora göndererek daha fazla performans ve daha az yakıt tüketimi sağlayan EGR Valfi, belli bir kilometre kullanım sonrasında eksoz gazındaki kurum sebebiyle tıkanıp görevini tam anlamıyla yerine getirmekte zorlanabiliyor. Bu sebepten dolayı aracın motor arıza ışığı yanabilmektedir. Bazı servislerin gerek daha fazla kazanç elde etme, gerekse uygulamayı bilmemesi sonucu pahalı olan bu parçayı değiştirerek sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu sebepten kullanıcılar, Opel marka aracların EGR valflerinin sürekli bozulduğu kanısına varmaktadır.
 
Neler gerekli?
 
Motorun sağ üst köşesinde bulunan EGR valfini sökmek için, motor kapağını tutan vidaları gevşetmek için yapı marketlerde de satılan ufak lokma takımları iş görebilmekte. t27 isimli lokma ve t 40 isimli lokma ile sökülmesi gerek 4 adet vidayı sökebilirsiniz. EGR valfini temizlemek için ise yarım litre tiner, benzin vb. maddeler işinizi görecektir.
 
 
* Opel Corsa yedek parça EGR valfi.
* Opel Corsa yedek parçası valfleri.
* Opel Corsa EGR valf fiyatları.
* Opel Corsa uygun fiyatlardan EGR valfler.
* Opel Corsa oto yedek parça teminatı.
* Opel Corsa otomotiv yedek parça servisi.
* Opel Corsa 2007 model egr valfi satışı.
* 1993 model Opel Corsa egr valfi fiyatları
* 1994 model Opel Corsa egr valfi satışı
* 1995 model Opel Corsa egr valfi temizliği
* 1996 model Opel Corsa egr valfi oto yedek parça satışı
* 1997 model Opel Corsa egr valfi iptali
* 1998 model Opel Corsa egr valfi ücretleri
* 1999 model Opel Corsa egr valfi satan yerler
* 2000 model Opel Corsa orijinal egr valfi


Haberler